CPN
Local Level Election 2074
Local Units where Nepali congress emerged victorious (Mayor/Chairperson)
1 Baglung, Galkot Municipality: Bharat Sharma Gaire
2 Baglung, Nishikhola Rural Municipality: Tara Nath Poudel
3 Baglung, Tamankhola Rural Municipality: Jok Lal Budha
4 Chitwan, Ichhakamanna Rural Municipality: Gita Kumari Gurung
5 Dailekh, Dhungeshwor Rural Municipality: Nagendra Bahadur Malla
6 Dailekh, Dullu Municipality: Ghana Shyam Bhandari
7 Dailekh, Gurans Rural Municipality: Khem Raj Oli
8 Dailekh, Naumule Rural Municipality: Bade Budhas Magar
9 Dhading, Jwalamukhi Rural Municipality: Binod Timalsina
10 Dhading, Khaniyabas Rural Municipality: Ran Bahadur Tamang
11 Dolakha, Baiteshwor Rural Municipality: Chabi Lama
12 Dolakha, Bigu Rural Municipality: Yudhisthir Khadka
13 Gorkha, Ajirkot Rural Municipality: Fanindra Dhital
14 Gorkha, Arughat Rural Municipality: Purna Bahadur Dahal (new update)
15 Gorkha, Bhimsen Rural Municipality: Ishwor Pandey (new update)
16 Gorkha, Chumnubri Rural Municipality:  Dhan Bahadur Gurung
17 Gorkha, Dharche Rural Municipality: Santosh Gurung
18 Gorkha, Gandaki Rural Municipality: Hom Bahadur Rana
19 Gorkha, Siranchowk Rural Municipality: Raju Gurung
20 Humla, Simkot Rural Municipality: Padam Bahadur Lama
21 Jajarkot, Barekot Rural Municipality: Mahendra Bahadur Shah
22 Jajarkot, Kuse Rural Municipality: Haris Chandra Basnet
23 Jumla, ChandanNath Municipalty: Kantika Sejuwal
24 Jumla, Kakanasundari Rural Municipality: Narbir Rawat
25 Jumla, Patarashi Rural Municipality: Laxman Bohara
26 Jumla, Sinja Rural Municipality: Dewal Singh Rawal
27 Kaski, Annapurna Rural Municipality: Yuvaraj Kuwar
28 Kathmandu, Dakshinkali Municipality: Mohan Basnet
29 Kavrepalanchowk, Bethanchowk Rural Municipality: Prem Bahadur Timalsina
30 Kavrepalanchowk, Roshi Rural Municipality: Dal Bahadur Lama
31 Kavrepalanchowk, Temal Rural Muncipality: Samal Singha Tamang
32 Lalitpur, Bagmati Rural Municipality: Bir Bahadur Lopchan
33 Lamjung, Dudhpokhari Rural Municipality: Chupi Maya Gurung
34 Lamjung, Madhyanepal Municipality: Ramesh Raj Pandey
35 Makwanpur, Bakaiya Rural Municipaliity: Damodar Khanal (new update)
36 Manang, Narfu Rural Municipality: Mingma Chiring Lama (unopposed)
37 Manang, Nasong Rural Municipality: Chandra Ghale
38 Mugu, ChhayaNath Rara Municipality: Hari Jung Shahi
39 Mugu, Mugumkamrarong Rural Municipality: Tshiring Kyanpe Lama
40 Mustang, Baragaun Muktikshetra Rural Municipality: Phenchok Cheptan Gurung
41 Mustang, Lomathang Rural Municipality: Suwarna Kumar Bista
42 Mustang, Thasang Rural Municipality: Buddhi Prasad Sherchan
43 Myagdi, Annapurna Rural Municipality: Dam Bahadur Pun
44 Myagdi, Beni Municipality: Hari Kumar Shrestha
45 Myagdi, Malika Rural Municipality: Shree Prasad Rokka Magar
46 Myagdi, Raghuganga Rural Municipality: Bhab Bahadur Bhandari
47 Nawalparasi, Binaya Tribani Rural Municipality: Dambar Bahadur GC
48 Nawalparasi, Bulingtar Rural Municipality: Sashikiran Bastakoti
49 Nawalparasi, BungdiKali Rural Municipality: Durga Bahadur Rana
50 Nawalparasi, Devchuli Municipality: Purna Kumar Shreshta
51 Nawalparasi, Hupsekot Rural Municipality: Laxmi Pandey
52 Nawalparasi, Madhyabindu Municipality: Chandra Bahadur Rana
53 Nuwakot, Kispang Rural Municipality: Kshatra Bahadur Lama
54 Nuwakot, Likkhu Rural Municipality: Dhruba Shrestha
55 Nuwakot, Tadi Rural Municipality: Narayan Prasad Pandey
56 Parbat, Jaljala Rural Municipality: Yam Bahadur Malla (Ram Krishna)
57 Parbat, Payau Rural Municipality: Khagendra Tiwari
58 Rasuwa, Naukunda Rural Municipality: Narpu Syangbo Lama
59 Rasuwa, Uttargaya Rural Municipality: Upendra Lamsal
60 Salyan, Chhatreshwori Rural Municipality: Santosh KC
61 Salyan, Tribeni Rural Municipality: Man Bahadur Dangi
62 Sindhuli, Ghyanglekh Rural Municipality: Jagat Bahadur Bholan
63 Sindhuli, Golonjor Rural Municipality: Pushpa Bahadur Karki
64 Sindhupalchowk, Helambu Rural Municipality: Nima Gyaljen Sherpa
65 Surkhet, Barahataal Rural Municipality: Taj Bahadur Basnet
66 Surkhet, Chingad Rural Municipality: Dev Bahadur Chand
67 Syangja, Arjunchaupari Rural Municipality: Dirgha Narayan Aryal
68 Syangja, Chapakot Municipality: Shiva Kumar Giri
69 Syangja, Virkot Municipality: Chhaya Ram Khanal
70 Tanahu, AbuKhariani Rural Municipality: Gir Bahadur Thapa
71 Tanahu, Magdye Rural Municipality: Mayadevi Rana
72 Tanahu, Rishing Rural Municipality: Rajendra Krishna Shrestha
73 Lalitpur, Godawari Municipality: Gajendra Maharjan
74 Parbat, Kusma Municipality: Ram Chandra Joshi

 

सम्बन्धित शीर्षकहरु

ताजा अपडेट